Bóle reumatologiczne
Reumatologia zajmuje się przede wszystkim diagnostyką i leczeniem zapalnych chorób stawów o podłożu autoimmunologicznym i autozapalnym oraz krystalopatiami, czyli odkładaniem się związków krystalicznych w stawach.
Bole stawów i kręgosłupa należą do najczęściej zgłaszanych objawów reumatologicznych. Dolegliwości tego typu można podzielić na:
- ból ostry (do 4 tygodni);
- ból podostry (od 4 tygodni do 3 miesięcy);
- oraz ból przewlekły (trwający dłużej niż 3 miesiące).
W GOYA MEDICAL zajmujemy się diagnostyką oraz leczeniem bóli reumatologicznych. Wiedza o pochodzeniu bólu pozwalanie nam nie tylko zapobiegać dalszemu rozwojowi chorób zapalnych, ale także dobrać odpowiednie leki przeciwbólowe.
Przyczyny bólów reumatologicznych
Są różne przyczyny dolegliwości bólowych stawów obwodowych i kręgosłupa. Wśród nich możemy wyróżnić:
- zmiany przeciążeniowe kręgosłupa lub stawów obwodowych;
- urazy;
- zmiany zwyrodnieniowe;
- zapalenia stawów (infekcyjne, autoimmunologiczne);
Zapalenie stawów
Zapalenie stawów objawia się bólem i obrzękiem, a niekiedy zaczerwienieniem skóry w okolicy zajętego regionu. Zapalny ból stawów charakteryzuje się nasileniem symptomów w czasie odpoczynku i bezruchu – ból potęguje się w godzinach nocnych czy porannych, natomiast staje się mniej dokuczliwy w czasie aktywności fizycznej. Może występować także uczucie sztywności porannej – często utrzymującej się ponad godzinę.
Choroba zwyrodnieniowa stawów
Choroba zwyrodnieniowa stawów należy do najczęstszych schorzeń stawów. Jej przyczyną jest uszkodzenie chrząstki stawu i podchrzęstnej części kości spowodowane mikrourazami. W wyniku wieloletnich naprzemiennych procesów uszkodzeń i regeneracji dochodzi do zaburzeń tego drugiego procesu i nieregularnego rozrostu tkanki kostnej z wytworzeniem osteofitów (wyrośli kostnych). Obecność osteofitów, a także uszkodzenie lub zużycie chrząstki stawowej mogą spowodować pocieranie się kości o siebie, co skutkuje bólem i ograniczeniem zakresu ruchu. W większość przypadków schorzenie rozwija się przez wiele lat, ale ten proces może być przyspieszony przez uraz stawu lub infekcję. Osoby otyłe mają większą szansę na rozwinięcie choroby zwyrodnieniowej stawów ze względu na nadmierne obciążenie, zwłaszcza stawów kończyn dolnych.
Reumatoidalne zapalenie stawów
W reumatoidalnym zapaleniu stawów dochodzi do rozwoju odczynu zapalnego w błonie maziowej stawów wynikający z procesu autoimmunologicznego (układ odpornościowy organizmu atakuje własne tkanki). Proces chorobowy może ostatecznie zniszczyć chrząstkę i kość w obrębie stawu, a także objąć pochewki ścięgien czy uszkodzić więzadła.
Główne objawy reumatoidalnego zapalenia stawów to:
- ból stawu o charakterze bólu zapalnego;
- obrzęk stawu;
- sztywność, zwłaszcza z samego rana lub po dłuższym pozostawaniu w bezruchu.
Zdarza się, że występują również inne, mniej specyficzne symptomy:
- zmęczenie, senność, brak energii;
- słaby apetyt;
- utrata wagi;
- podwyższona temperatura ciała;
- pogorszenie tolerancji wysiłku;
- suchość oczu – w wyniku stanu zapalnego;
- ból w klatce piersiowej.
Reumatoidalne zapalenie stawów może obejmować każdy staw, jednakże najczęściej lokalizuje się w drobnych stawach rąk i stóp. Proces z reguły jest symetryczny. U niektórych pacjentów mogą rozwinąć się zmiany guzkowe w tkance podskórnej zwane guzkami reumatoidalnymi, tworzące się w bliskim sąsiedztwie zajętych stawów oraz na wyprostnych powierzchniach kończyn. Zwykle nie są bolesne.
Diagnostyka reumatoidalnego zapalenia stawów jest złożona i opiera się na dokładnym wywiadzie, badaniu fizykalnym, badaniach laboratoryjnych i diagnostyce obrazowej. W celu wykrycia wczesnej fazy choroby, największe znaczenie ma badanie ultrasonograficzne stawów (USG), a w dalszej kolejności RTG i inne badania radiologiczne. Im szybciej zostanie rozpoczęte leczenie, tym lepsze jest rokowanie pacjenta, w kwestii sprawności stawów.
Ważne jest, aby odróżnić reumatologiczne zapalenie stawów od innych schorzeń o podobnych objawach, takich jak choroba zwyrodnieniowa stawów. Specjaliści w GOYA MEDICAL posiadają odpowiednią wiedzę i doświadczenie, aby przeprowadzić skuteczną diagnostykę różnicującą.
Dna moczanowa
Dna moczanowa jest najczęstszą krystalopatią (chorobą wywołaną przez gromadzenie się kryształów w tkankach) u człowieka. Wyróżnia się 4 fazy choroby: bezobjawową hiperurykemię (bezobjawowe utrzymywanie się podwyższonych wartości kwasu moczowego we krwi), ostre napady dny moczanowej, okres międzynapadowy, okres dny przewlekłej. Ostry napad dny moczanowej charakteryzuje się wystąpieniem nagłego, ostrego bólu i obrzęku stawu najczęściej z zaczerwieniem skóry w tej lokalizacji. Ból jest na tyle silny że utrudnia użytkowanie zajętej kończyny. Najczęściej lokalizuje się w obrębie stawu śródstopno-paliczkowego dużego palca u stopy, ale może również zajmować inne stawy. Objawy dny moczarowej częściej występują u mężczyzn, u kobiet zwiększone ryzyko występuje po menopauzie.
Schorzenie jest powodowane zbyt wysokim poziomem kwasu moczowego w organizmie. Nie u każdej osoby z hiperurykemią rozwija się dna moczanowa. Nadwaga, spożywanie zbyt dużej ilości niektórych rodzajów żywności czy napojów alkoholowych wpływać na metabolizm, powodując odkładanie się kwasu moczowego. Formuje się on wtedy w kryształy, które mogą być pochłonięte przez białe krwinki prowadząc do ich aktywacji i wytworzenia substancji prozapalnych w stawach.
Podstawą leczenia jest przestrzeganie diety ubogopurynowej i odpowiednie nawadnianie się. W leczeniu farmakologicznym stosuje się różne preparaty w zależności od etapu choroby. Bezobjawowa hiperurykemia z reguły nie wymaga leczenia, w ostrych napadach dny moczanowej najczęściej stosuje się kolchicynę i niesteroidowe leki przeciwzapalne, natomiast w okresach międzynapadowych i w okresie dny przewlekłej stosuje się leki zmniejszające produkcję kwasu moczowego takie jak allopurynol czy febuksostat.
Jeśli podejrzewasz u siebie dnę moczanową, skontaktuj się jak najszybciej z naszymi specjalistami. We wczesnych stadiach, choroba jest stosunkowo łatwa do ograniczenia, jednak jej dalszy rozwój może być przyczyną nieodwracalnego uszkodzenia stawów, a nawet sąsiadujących z nimi kości. Ponadto z uwagi na potencjalne działania niepożądane stosowanych w terapii leków warto je wprowadzać pod kontrolą specjalisty.