Skleroterapia to jeden z najpopularniejszych zabiegów wykonywanych w leczeniu pajączków i żylaków o różnym stopniu zaawansowania. Polega on na podaniu pod kontrolą USG lub podświetlacza naczyniowego do wnętrza żyły specjalnego leku, który uszkadza ściany żyły, wywołuje kontrolowany stan zapalny, a po pewnym czasie – zarośnięcie i zwłóknienie naczynia. Skleroterapia może być samodzielną metodą leczenia lub uzupełnieniem metod chirurgicznych oraz termicznych.

Skleroterapia żylaków – zwana potocznie ostrzykiwaniem – to jedna z najpopularniejszych metod leczenia niewydolności żylnej. Wykonywana z powodzeniem od kilkudziesięciu lat znajduje zastosowanie zarówno w terapii niewielkich pajączków, będących jedynie problemem estetycznym, jak i leczeniu żylaków we wczesnym i umiarkowanym stadium zaawansowania. Tak jak w przypadku każdego zabiegu, również skleroterapii żylaków nie wykonuje się u każdego pacjenta. Przeciwwskazaniem jest m.in. ciąża lub nadwrażliwość/uczulenie na lek – polidokanol.

Skleroterapia żylaków – przygotowanie

Skleroterapia żylaków ogólnie jest mało skomplikowanym i małoinwazyjnym zabiegiem, więc nie wymaga od pacjenta specjalnych przygotowań. Bezpośrednio przed skleroterapią nie wolno nakładać na skórę żadnych kremów, balsamów i maści. Kilka dni przed zabiegiem warto również zrezygnować z golenia nóg, aby nie podrażnić skóry. Oczywiście w ramach diagnostyki konieczne jest wykonanie USG Doppler żył kończyn dolnych.

Skleroterapia żylaków – jak przebiega?

Skleroterapia żylaków jest zabiegiem, który nie wymaga znieczulenia – wiąże się bowiem jedynie z koniecznością wykonania nakłucia skóry, bardzo cienką igłą. W czasie zabiegu pacjent pozostaje w pozycji leżącej. Lekarz wkłuwa cieniutką igłę w wyznaczone wcześniej miejsce i aplikuje do wnętrza niewydolnego naczynia środek obliterujący w formie roztworu lub pianki. W zależności od wielkości żylaka oraz stopnia jego zaawansowania, czasami może być konieczne wykonanie kilku wkłuć. Podany środek chemiczny uszkadza ściany żyły, wywołuje kontrolowany stan zapalny, a po pewnym czasie – zarośnięcie i zwłóknienie naczynia. Po zakończeniu zabiegu pacjentowi zakładany jest opatrunek uciskowy z wykorzystaniem bandaża lub specjalnej pończochy.

Skleroterapia żylaków – rekonwalescencja

Pierwsze efekty skleroterapii widoczne są już po około dwóch tygodniach, a na pełne rezultaty – w zależności od wielkości żylaka – trzeba poczekać kilka, czasem kilkanaście tygodni. Powikłania po skleroterapii zdarzają się rzadko – u pacjenta mogą pojawić się miejscowe zaczerwienienia, obrzęk, lekkie dolegliwości bólowe, ale są one niegroźne i mijają samoistnie. W zależności od indywidualnych zaleceń, przez kilka tygodni po zabiegu należy stosować pończochy uciskowe. W tym czasie należy też unikać gorących kąpieli, sauny i ekspozycji na bardzo wysoką temperaturę.

Osoby zainteresowane zabiegiem skleroterapii zapraszamy do GOYA Medical!

Umów się na wizytę     >