Proktologia

Choroby układu pokarmowego

Nieprawidłowa dieta, szkodliwe dodatki w żywności, pośpiech, wszechobecny stres – to tylko kilka czynników, które wpływają na rozwój różnego rodzaju chorób układu pokarmowego. Do tych występujących najczęściej zalicza się dyspepsja (niestrawność) oraz refluks. W ich diagnostyce oraz leczeniu specjalizujemy się w GOYA MEDICAL. Umów się na wizytę u specjalisty gastrologii!

DYSPEPSJA (NIESTRAWNOŚĆ)

Dyspepsja – czyli niestrawność – to szereg nieprzyjemnych objawów ze strony układu pokarmowego. Jej przyczyny mogą być różne – począwszy od wrodzonych nieprawidłowości w funkcjonowaniu układu pokarmowego (np. nieprawidłowa kurczliwość niektórych fragmentów układu trawiennego), przez przyjmowanie niektórych leków, inne choroby układu pokarmowego (refluks, wrzody żołądka, zapalenie trzustki) aż po niezdrową dietę czy stres.

Objawy

Objawy niestrawności są niecharakterystyczne, ale przewlekłe – mogą występować nawet przez kilka miesięcy. Zalicza się do nich:

  • zgaga,
  • nudności,
  • odbijanie po posiłkach,
  • nieprzyjemny smak w ustach,
  • wymioty,
  • biegunki,
  • częste występowanie gazów.

Diagnostyka i leczenie

W GOYA MEDICAL oferujemy pacjentom kompleksową diagnostykę i leczenie dyspepsji. Diagnostyka rozpoczyna się od wywiadu z pacjentem oraz podstawowych badań krwi i moczu. Obejmuje ona również USG jamy brzusznej, gastroskopię oraz kolonoskopię.

Leczenie dyspepsji zależy od indywidualnego stanu pacjenta. Czasami wystarczy zmiana trybu życia, diety oraz stosowanie suplementów ziołowych wspomagających funkcjonowanie układu pokarmowego. Leczenie farmakologiczne obejmuje m.in przyjmowanie środków osłaniających błonę śluzową żołądka, rozkurczowych czy hamujących wydzielanie kwasu solnego.

REFLUKS

Refluks to przewlekła, nawracająca choroba przełyku polegająca na cofaniu się do przełyku treści żołądkowej, czyli spożytego pokarmu wraz z kwasem solnym i enzymami trawiennymi. Jego przyczyny obejmują m.in. zbytnie rozluźnienie dolnego zwieracza przełyku, zaburzenia w pracy tzw. bariery antyrefluksowej oraz zaburzenia motoryki przełyku. Do czynników ryzyka zalicza się m.in. nieprawidłowa dieta, otyłość i siedzący tryb życia.

Objawy

Do głównych objawów refluksu zalicza się:

  • uczucie palenia i pieczenia za mostkiem (zgaga),
  • odbijanie po posiłku,
  • uczucie cofania treści żołądkowej do przełyku,
  • dyskomfort i ból w nadbrzuszu.

Diagnostyka i leczenie

W diagnostyce refluksu specjaliście gastrologii w wielu przypadkach wystarcza już przeprowadzony z pacjentem wywiad, choć pomocniczo wykonana może zostać gastroskopia, pomiar pH w przełyku oraz manometria przełyku (ocena praca zwieraczy przełyku).

W leczeniu refluksu stosuje się modyfikację stylu życia, unikanie produktów nasilających objawy (alkohol, napoje gazowane, tłuste i pikantne potrawy), leki hamujące wydzielanie kwasu solnego i ochronne wobec przełyku, czasem także zabiegi chirurgiczne.

Zapraszamy do zapisów do  specjalisty w dziedzinie gastroenterologii.  GOYA MEDICAL!

Umów się na wizytę     >
Proktologia

Choroby wątroby

Wątroba to niezwykle ważny narząd w organizmie człowieka – produkuje ona i wydziela żółć (niezbędną do trawienia tłuszczu), reguluje gospodarkę węglowodanową, kontroluje przemiany cholesterolu, metabolizuje toksyny, produkuje wiele substancji niezbędnych do funkcjonowania organizmu (mocznik, czynniki krzepnięcia). Diagnostyką i leczeniem chorób wątroby zajmują się gastrolodzy w naszej klinice GOYA MEDICAL!

Rodzaje chorób wątroby

Do najczęściej występujących chorób wątroby zalicza się:

  • zapalenia wątroby (typu A, B, C, D i E),
  • stłuszczenie wątroby,
  • alkoholowe zapalenie wątroby,
  • zwłóknienie wątroby,
  • choroba Wilsona,
  • marskość wątroby.

Objawy

Choroby wątroby są o tyle podstępne, że w początkowym stadium mogą przebiegać bezobjawowo lub z objawami niecharakterystycznymi. Dopiero w zaawansowanych postaciach chorób wątroby pojawia się:

  • ból brzucha,
  • nagły wzrost lub utrata masy ciała,
  • ciemne zabarwienie moczu,
  • bardzo jasne stolce,
  • nudności,
  • żółtaczka.

Diagnostyka i leczenie

W GOYA MEDICAL oferujemy specjalistyczną pomoc w zakresie diagnostyki i leczenia chorób wątroby. Podstawą diagnostyki są badania laboratoryjne krwi – oznaczenie enzymów wątrobowych, bilirubiny oraz białka (albuminy i białka całkowitego), a także badania bardziej specjalistyczne, ukierunkowane na rozpoznanie konkretnych schorzeń (np. PT, AFP, badanie żelaza, miedź i ceruloplazmina). Z badań obrazowych stosuje się m.in. USG, MRI, badanie PTC oraz ERCP.

Leczenie chorób wątroby polega m.in. na ograniczeniu ekspozycji na szkodliwe czynniki, odstawieniu mogących uszkadzać wątrobę leków, rezygnacji ze spożywania alkoholu, zmianie diety. Pacjent może stosować dopasowane do potrzeb środki farmakologiczne, czasem konieczne są zabiegi chirurgiczne, w tym przeszczep wątroby. Osoby z chorobami wątroby wymagają zazwyczaj długoterminowej opieki lekarskiej.

Zapraszamy do zapisów do  specjalisty w dziedzinie gastroenterologii GOYA MEDICAL!

Umów się na wizytę     >
Proktologia

Choroby zapalne jelit

Choroby zapalne jelit nietrudno pomylić z innymi schorzeniami – infekcjami, nietolerancjami pokarmowymi, a nawet alergią. Dość niespecyficzne są bowiem ich objawy. Bóle brzucha, osłabienie, biegunki – niestety często bywają one lekceważone, co opóźnia diagnozę. Jeśli zauważasz u siebie jakiekolwiek niepokojące objawy ze strony układu pokarmowego, niezwłocznie zgłoś się do gastrologa w naszej klinice GOYA MEDICAL!

CHOROBA LEŚNIOWSKIEGO-CROHNA

Choroba Leśniowskiego-Crohna to stan zapalny jelit o nie do końca ustalonych przyczynach. Na jej rozwój wpływają zarówno czynniki genetyczne, jak i autoimmunologiczne. Diagnostyką i leczeniem choroby Leśniowskiego-Crohna zajmujemy się w GOYA MEDICAL.

Objawy

W przebiegu choroby Leśniewskiego-Crohna dochodzi do tworzenia się w jelitach zapalnych nacieków, owrzodzeń i zmian guzowatych. Mogą się one ze sobą łączyć, tworząc zrosty jelitowe – w efekcie jelita zwężają się i nie są w stanie prawidłowo przepuszczać treści jelitowej. U pacjenta może się to objawiać:

  • bólami brzucha,
  • powracającymi biegunkami,
  • naprzemiennymi biegunkami i zaparciami,
  • zmianami okołoodbytniczymi,
  • osłabieniem,
  • podwyższoną temperaturą.

Diagnostyka i leczenia

W GOYA MEDICAL uzyskać można specjalistyczną pomoc w zakresie diagnostyki i leczenia choroby Leśniowskiego-Crohna. Specjalista gastrolog może zlecić m.in. podstawowe badania krwi, badanie endoskopowe jelita z pobraniem wycinka do analizy histopatologicznej .Choroba Leśniowskiego-Crohna jest niestety nieuleczalna, ale odpowiednio prowadzona terapia hamuje jej postęp, zapobiega nawrotom i łagodzi przebieg. Polega ona najczęściej na stosowaniu dopasowanych do potrzeb leków o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbakteryjnym. W razie potrzeby wykonuje się także zabiegi chirurgiczne wycięcia zmienionych zapalnie fragmentów jelita.

WRZODZIEJĄCE ZAPALENIE OKRĘŻNICY

Wrzodziejące zapalenie okrężnicy to jedna z nieswoistych chorób zapalnych jelit o nie do końca poznanej etiologii – do czynników ryzyka jej rozwoju zalicza się przebyte zakażenia pasożytnicze, palenie papierosów, nieprawidłową dietę oraz częste przyjmowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Choroba ta jest przewlekła, przebiegająca w okresami zaostrzeń i remisji, nieleczona może prowadzić do ciężkich owrzodzeń jelita.

Objawy

Głównym objawem wrzodziejącego zapalenia okrężnicy są bardzo częste biegunki, powtarzające się nawet kilkanaście razy na dobę, niekiedy z domieszką świeżej krwi. Jeśli zmiany są bardziej rozległe i obejmują część lub całość jelita, dodatkowo pojawić się może:

  • nagłe parcie na stolec,
  • ropno-śluzowa wydzielina w stolcu,
  • silny ból brzucha ustępujący po leczeniu.

Diagnostyka i leczenie

Kompleksową diagnostyką i leczeniem wrzodziejącego zapalenia okrężnicy zajmujemy się w naszej klinice GOYA MEDICAL. Po przeprowadzeniu wywiadu z pacjentem specjalista gastrolog może zlecić badanie endoskopowe okrężnicy z pobraniem wycinka i analizą histopatologiczną. Przydatne bywają również USG jamy brzusznej, tomografia komputerowa oraz rezonans magnetyczny.

Wrzodziejące zapalenie okrężnicy koniecznie trzeba leczyć! Do powikłań nieleczonej choroby zalicza się m.in. polipowatość zapalna, perforacja jelita oraz ostre rozdęcie okrężnicy. Lekami stosowanymi w ograniczaniu stanu zapalnego są aminosalicylany, glikokortykosteroidy oraz leki immunosupresyjne. W razie potrzeby gastrolog zlecić może operację.

ZAPALENIE MIKROSKOPOWE JELITA

Mikroskopowe zapalenie jelita grubego to przewlekła choroba zapalna przewodu pokarmowego o niewyjaśnionych przyczynach. Cechuje się obecnością mikroskopowych zmian histopatologicznych w tkankach jelit przy braku nieprawidłowości w obrazie endoskopowym. Wpływ na rozwój mikroskopowego zapalenia jelita mogą mieć czynniki genetyczne oraz współwystępujące schorzenia autoimmunologiczne.

Objawy

Głównym objawem mikroskopowego zapalenia jelita jest wodnista biegunka, pojawiająca się często w ciągu dnia oraz w nocy, co ważne – bez domieszki krwi lub śluzu. Oprócz tego, występować mogą:

  • bóle brzucha,
  • nagłe parcia na stolec,
  • nietrzymanie kału,
  • stolce tłuszczowe.

Przebieg choroby jest dość łagodny, ale z okresami remisji.

Diagnostyka i leczenie

W GOYA MEDICAL uzyskać można specjalistyczną pomoc w zakresie diagnostyki i leczenia mikroskopowych zapaleń jelita. W pierwszej kolejności zleca się podstawowe badania laboratoryjne oraz diagnostykę różnicową przyczyn biegunki. Kluczem w diagnostyce jest kolonoskopia, w której zazwyczaj nie stwierdza się odchyleń, ale można podczas niej pobrać wycinek tkanki do zmiany i zbadać ją histopatologicznie. Wówczas zdiagnozowane mogą zostać zmiany mikroskopowe.

W leczeniu mikroskopowego zapalenia jelita doraźnie stosuje się leki przeciwbiegunkowe, a długoterminowo – przeciwzapalne (np. budezonid, mesalazynę glikokortykosteroidy oraz metronidazol). Leczenie chirurgiczne stosowane jest rzadko.

Zapraszamy do zapisów do  specjalisty w dziedzinie gastroenterologii GOYA MEDICAL!

Umów się na wizytę     >