Proktologia

Ropnie i przetoki odbytu

Ropień odbytu to zlokalizowany w pobliżu odbytu guz, wypełniony treścią ropną. Nieleczony i w porę nieoczyszczony może przebić się przez skórę, tworząc przetokę odbytu. W obu tych sytuacjach specjalistyczną pomoc można uzyskać w Goya Medical!

Ropnie odbytu tworzą się zazwyczaj na skutek zatkania światła odbytowych gruczołów cewkowych, których główną funkcją jest nawilżanie kanału odbytu. Jeśli ich światło zostaje zatkane, w miejscu tym zaczyna się gromadzić treść składająca się z martwych komórek, bakterii oraz resztek masy kałowej. Wówczas zatkany gruczoł przyjmuje postać ropnia, czyli przestrzeni wypełnionej treścią ropną. Jest to odczuwane jakie bolesne zgrubienie okolic odbytu. Czasami ból jest długotrwały i bardzo silny, pacjent nie może siedzieć ani leżeć, pojawia się gorączka i ogólne złe samopoczucie.

Przetoka odbytu – co trzeba wiedzieć?

Jeżeli ropień odbytu powiększa się na tyle, że przebija powłoki skórne, mamy do czynienia z przetoką odbytu. Wówczas wypływa z niej nieprzyjemnie pachnąca, ropna treść, przy czym przebicie ropnia powoduje zazwyczaj zmniejszenie bólu. Przetoka odbytu objawia się:

  • przewlekłym wyciekiem treści ropnej,
  • bólem podczas wypróżniania,
  • krwawieniem
  • świądem okolic odbytu.

Konieczne jest wówczas szybkie wdrożenie leczenia – w przypadku przetoki odbytu nietrudno o jej zakażenie i niebezpiecznie powikłania.

Leczenie ropni i przetok odbytu w Goya Medical

W Goya Medical specjalizujemy się zarówno w diagnostyce, jak i leczeniu ropni oraz przetok odbytu. Można wykonać u nas USG transrektalne 3D, przeprowadzamy chirurgiczne nacinanie i oczyszczanie ropni odbytu, drenaż metodą Hipokratesa, posiadamy w ofercie laserowe i zabiegowe leczenie przetok odbytu.

Jeśli borykasz się z tym przykrym problemem, nie zwlekaj i umów się na konsultacje z naszymi specjalistami z zakresu proktologii!

Umów się na wizytę     >