Proktologia

Szczelina odbytu

Szczelina odbytu to niewielka ranka w kanale odbytu, powstająca na skutek pęknięcia jego wewnętrznej warstwy. Choć w pierwszej chwili może się to wydawać całkiem niegroźne, to jednak szczelina odbytu wymaga specjalistycznego leczenia. W takich sytuacjach zapraszamy do Goya Medical!

Istnieje wiele możliwych przyczyn powstawania szczeliny odbytu. Może to być zarówno częste oddawanie twardych stolców (dochodzi wówczas do urazów mechanicznych tkanek odbytu oraz pęknięcia jego warstwy wewnętrznej), jak i częste luźne stolce (wówczas soki trawienne drażnią tkanki okolic odbytu i zwiększają ich podatność na urazy). Oprócz tego, szczelina odbytu może być efektem stosunków analnych, powikłaniem ciężkich porodów z nacinaniem krocza lub pęknięciem tkanek, a także zakażeń gruczołów odbytniczych.

Szczelina odbytu – jak się objawia?

Szczelina odbytu zazwyczaj zlokalizowana jest wzdłuż długiej osi kanału odbytu – najczęściej od góry (czyli od strony pleców), rzadziej od dołu (a więc od strony pochwy lub moszny). Czasami ran jest kilka. Szczelina odbytu objawia się:

  • bólem podczas wypróżniania, odczuwanym podczas przechodzenia stolca przez odbyt i ustępującym kilka minut później,
  • świądem, pieczeniem, uczuciem dyskomfortu okolic krocza,
  • krwawieniem podczas oddawania stolca – widocznym najczęściej podczas podcierania na papierze toaletowym (czasami krwawienie jest większe, a niewielkie plamki krwi pozostają także na bieliźnie).

Leczenie szczeliny odbytu w Goya Medical

Szczelina odbytu jest o tyle problematyczna, że trudno o jej samoistne całkowite wygojenie – rana jest ruchoma zarówno przy każdorazowym oddawaniu stolca, ale i podczas chodzenia czy siadania. Dlatego w przypadku jej zdiagnozowania konieczne jest specjalistyczne leczenie, które umożliwi wygojenie rany. W Goya Medical oferujemy zarówno nowoczesne leczenie zachowawcze szczeliny odbytu, jak i zabiegi z użyciem toksyny botulinowej, zabiegi laserowe, i leczenie operacyjne (wycięcie szczeliny odbytu).

Umów się na konsultacje z naszym proktologiem!

Umów się na wizytę     >