Proktologia

Gastroskopia

Gastroskopia to badanie górnego odcinka przewodu pokarmowego przy pomocy endoskopu, czyli cienkiego, giętkiego i elastycznego przewodu, zakończonego miniaturową kamerą, dzięki czemu można uwidocznić ewentualne zmiany i nieprawidłowości, a także zdiagnozować wiele chorób, również nowotworowych. Na gastroskopię wykonywaną przez doświadczonych specjalistów przy użyciu nowoczesnego sprzętu zapraszamy do kliniki Goya Medical!

Gastroskopia to badanie obrazowe górnego odcinka przewodu pokarmowego, w tym przełyku, żołądka oraz części dwunastnicy. Polega ono na wprowadzeniu przez jamę ustną do przełyku i niżej – aż do żołądka cienkiego, elastycznego przewodu zakończonego źródłem światła oraz kamerą. Dzięki temu można uzyskać precyzyjne obrazy tkanek, wykryć ewentualne zwężenia przewodu pokarmowego, zdiagnozować wrzody, polipy i guzy.

Warto jednak pamiętać, że gastroskopia może mieć nie tylko charakter stricte diagnostyczny, ale również zabiegowy. Endoskop może być zakończony nie tylko kamerą – niekiedy urządzenie wyposażone jest w miniaturowe narzędzia chirurgiczne, dzięki którym można pobrać wycinek tkanki do badania histopatologicznego, zatamować krwawienie albo od razu usunąć polipa lub guza.

Gastroskopia Wrocław – wskazania

Wskazania medyczne do przeprowadzenia gastroskopii są bardzo szerokie. Mniej więcej raz na dwa lata na badanie powinny zgłosić się osoby po 45.-50. roku życia, w rodzinach których występowały przypadki raka przełyku lub żołądka. Gastroskopia pozwala wykryć ewentualne zmiany już na wczesnym etapie rozwoju, a także pobrać wycinek tkanki do badania potwierdzającego lub wykluczającego ich charakter nowotworowy.

Oprócz tego, wskazaniem do przeprowadzenia gastroskopii są występujące u pacjenta niepokojące objawy ze stronu układu pokarmowego, takie jak:

  • często występująca zgaga, uczucie kwaśności w ustach, pieczenie w żołądku, cofanie się treści żołądkowej do przełyku,
  • problemy z przełykaniem pokarmów, ból przełyku podczas jedzenia, uczucie zwężenia przełyku,
  • bóle brzucha nieustalonego pochodzenia, zwłaszcza występujące po spożyciu posiłku,
  • często występujące nudności i wymioty,
  • nagły spadek masy ciała bez stosowania diety czy zwiększenia dawki aktywności fizycznej,
  • brak apetytu, odbijanie się po posiłku, uczucie pełności po posiłku,
  • wymioty podbarwione krwią, krwawienia z przełyku, ciemne smoliste stolce,
  • nieprawidłowe wyniki badania krwi, wykazujące m.in. niedobory żelaza, witamin oraz innych substancji,
  • dodatni wynik badania na krew utajoną w kale.

Gastroskopia bywa wykonywana również przed planowanymi zabiegami chirurgicznymi (np. usunięciem pęcherzyka żółciowego) oraz kontrolnie, w celu sprawdzenia, czy podjęte leczenie przynosi oczekiwane efekty.

Gastroskopia – jak się przygotować?

Jeśli pacjent, u którego ma zostać przeprowadzona gastroskopia przyjmuje na co dzień leki zmniejszające krzepliwość krwi, powinien skonsultować się ze swoim lekarzem prowadzącym – niektóre z nich trzeba zmienić albo odstawić, ale zdecydować może o tym tylko lekarz.

W Goya Medical gastroskopia wykonywana jest bez znieczulenia lub w znieczuleniu anestezjologicznym, czyli tzw. analgosedacji. Jest to dożylne podanie pacjentowi leków przeciwbólowych i uspokajających, co wywołuje stan podobny do lekkiego snu. Pacjent nie odczuwa bólu, stresu i strachu, ale pozostaje przytomny, przez co może reagować na polecenia lekarza.

Gastroskopia wykonywana w analgosedacji wymaga wcześniejszej kwalifikacji, podczas której specjalista przeprowadza z pacjentem wywiad na temat jego stanu zdrowia. Znieczulenia tego typu nie podaje się osobom, u których występują objawy infekcji, takie jak kaszel, katar czy gorączka. Co jeszcze trzeba wiedzieć?

  • Aby wynik gastroskopii był jak najbardziej wiarygodny, zarówno żołądek, jak i dwunastnica muszą być puste. Jeśli badanie odbędzie się rano, ostatni lekki posiłek można zjeść poprzedniego dnia wieczorem, a w dniu badania od rana nie wolno nic jeść ani pić. Jeżeli natomiast gastroskopia odbędzie się popołudniu, ostatni lekki posiłek można zjeść 6-8 godzin przed jej terminem. To samo dotyczy picia.
  • W dniu badania nie wolno palić papierosów ani żuć gumy. Leki – np. na chorobę niedokrwienną serca, których nie można odstawić – należy przyjąć jak najwcześniej rano i popić minimalną ilością wody.
  • Na badanie należy zgłosić się z dowodem osobistym lub innym dokumentem tożsamości zawierającym numer PESEL oraz dotychczasową dokumentacją medyczną – wcześniejsze wyniki badań, wypisy ze szpitala itp.

Gastroskopia – jak przebiega?

W Goya Medical zdajemy sobie sprawę, że gastroskopia może budzić u pacjentów stres, lęk i dyskomfort – dlatego znajdują się oni pod stałą opieką naszej doświadczonej kadry, która przez cały okres pobytu w klinice otacza pacjentów troską i odpowiada na wszystkie pytania.

Całe badanie trwa kilka minut, maksymalnie do pół godziny. Przeprowadzane jest w pozycji leżącej, najczęściej na lewym boku. Po ewentualnym znieczuleniu między szczęki pacjenta wkłada się plastikowy ustnik, przez który następnie lekarz wprowadza endoskop do jamy ustnej, gardła i przesuwa go stopniowo niżej, aż do żołądka. Moment wprowadzania urządzenia do organizmu może być dla pacjenta nieprzyjemny, ale współpraca z lekarzem oraz wykonywanie jego poleceń mogą znacznie zmniejszyć dyskomfort. Ewentualne odruchy wymiotne zmniejsza np. regularny, spokojny oddech przez nos.

Oczywiście należy pamiętać, że endoskop oraz wszystkie używane podczas badania narzędzia są dezynfekowane oraz sterylizowane, dzięki czemu gastroskopia pod względem sanitarnym jest badaniem bardzo bezpiecznym.

Gastroskopia – co po badaniu?

Gastroskopia – mimo niewątpliwej wartości diagnostycznej – jest badaniem stosunkowo inwazyjnym, a więc obarczonym ryzykiem powikłań, związanych zarówno z podaniem znieczulenia, jak i samym badaniem.

I tak po znieczuleniu w miejscu iniekcji pojawić się może zasinienie, czasami zdarzają się również działania niepożądane po lekach stosowanych do znieczulenia – obniżenie ciśnienia, tachykardia albo zaburzenia pracy serca. Dlatego tak ważna jest kwalifikacja do badania i przeprowadzenie z pacjentem szczegółowego wywiadu.

Możliwe, ale rzadko spotykane są również powikłania związane z samą gastroskopią – wprowadzenie endoskopu i powietrza do przewodu pokarmowego skutkować może niedotlenieniem, zaburzeniami rytmu serca oraz obniżeniem ciśnienia tętniczego. Powikłaniem badania może być krwawienie z przewodu pokarmowego – ryzyko rośnie w przypadku procedur zabiegowych oraz u osób przyjmujących leki przeciwkrzepliwe. Również podczas gastroskopii zabiegowej częściej dochodzi do uszkodzeń ściany przewodu pokarmowego, czyli tzw. perforacji. Podkreślić należy jeszcze raz, że są to powikłania rzadko występujące, a ich ryzyko jest mniejsze niż korzyści, jakie niesie ze sobą gastroskopia.

Oczywiście warto również pamiętać, że przez około godzinę po badaniu nie wolno pić ani jeść – gardło i przełyk mogą być jeszcze znieczulone, co powoduje ryzyko zadławienia. Jeśli gastroskopię wykonywano w analgosedacji, po jej zakończeniu nie wolno prowadzić samochodu. W trakcie powrotu do domu należy być pod opieką osoby trzeciej.

Gastroskopia – przeciwwskazania

Jak w przypadku każdej procedury medycznej, również gastroskopii nie można wykonać u wszystkich pacjentów. Wśród przeciwwskazań znajduje się:

  • przebyty niedawno zawał serca,
  • ostra niewydolność oddechowa,
  • nieleczone, nieuregulowane nadciśnienie.

Przy zachowaniu najwyższych standardów bezpieczeństwa gastroskopię można wykonywać również u kobiet w ciąży.

Wszystkie osoby wymagające wykonania gastroskopii zapraszamy do naszej kliniki Goya Medical. Zapewniamy opiekę doświadczonych specjalistów, badania wykonywane przy użyciu nowoczesnego sprzętu oraz miłą, pełną troski atmosferę. Skontaktuj się z nami i umów na wizytę w dogodnym dla Ciebie terminie!

Umów się na wizytę     >