Kolonoskopia - zdjęcie

Kolonoskopia

Kolonoskopia to badanie endoskopowe jelita grubego, odbytu, odbytnicy oraz esicy. Polega na wprowadzeniu przez odbyt do organizmu cienkiego endoskopu (kolonoskopu), co pozwala lekarzowi obejrzeć jelito, tkanki i wykryć ewentualne nieprawidłowości.

Kolonoskopia Wrocław – wskazania

Na początek warto uświadomić sobie, że kolonoskopia jest podstawowym badaniem przesiewowym w kierunku raka jelita grubego, który stanowi niestety coraz częstszą przyczynę przedwczesnych zgonów zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Rak jelita grubego przez wiele lat może rozwijać się bezobjawowo, a im jest wcześniej wykryty, tym większa szansa na skuteczne wyleczenie. Dlatego tak ważna jest profilaktyka – osobom po 45 – 50-tym roku życia zaleca się profilaktyczną kolonoskopię. Oprócz tego, kolonoskopię wykonuje się u pacjentów, u których występują niepokojące objawy, takie jak:

  • bóle brzucha nieustalonego pochodzenia,
  • naprzemienne lub przewlekłe biegunki i zaparcia,
  • problemy z oddawaniem stolca,
  • nieregularne i bolesne wypróżnianie,
  • nieuzasadniona, szybka utrata masy ciała,
  • krwawienie z odbytu,
  • zmiana wyglądu stolca, np. stolce podbarwione krwią, z obfitym śluzem, stolce ołówkowate lub w postaci zbitych grudek.

Kolonoskopia może być wykonana przed planowaną operacją w obrębie dolnego odcinka jelita grubego, jak również kontrolnie w celu oceny skuteczności już podjętego leczenia.

Kolonoskopia – jak przygotować się do badania?

Jeśli pacjent stosuje leki przeciwzakrzepowe lub antyagregacyjne, preparaty żelaza albo choruje na cukrzycę, na około 7 dni przed badaniem musi skonsultować się z lekarzem prowadzącym w celu czasowej modyfikacji terapii leczenia farmakologicznego.

  • Na 2-3 dni przed badaniem należy stosować dietę lekkostrawną – unikać warzyw i owoców, produktów tłustych, słodkich i z pełnego ziarna. Można jeść np. chudy nabiał, kisiel, gotowane jajka i kisiel.
  • W dniu przed badaniem należy dużo pić i przyjąć leki przeczyszczające – mają one na celu w pełni oczyścić jelito grube z zalegających mas kałowych. Stosowanie leku powinno być zgodne z zaleceniami producenta lub lekarza kierującego na badanie.
  • W dniu badania nie można jeść ani pić. Jeśli konieczne jest przyjęcie leków – np. na nadciśnienie czy chorobę serca – trzeba zrobić to możliwie najwcześniej przed badaniem i popić minimalną ilością wody.

W klinice GOYA Medical kolonoskopię wykonujemy bez znieczulenia i ze znieczuleniem,  w analgosedacji. W drugim przypadku, po podaniu dożylnie leków znieczulających i uspokajających wprowadza się pacjenta w niewielką senność i rozluźnienie. Odczuwanie bólu jest mocno zmniejszone bądź całkowicie zniesione, pacjent po badaniu pozostaje przytomny, myśli logicznie i jest w stanie wykonywać polecenia lekarza. Przed podaniem znieczulenia pacjent konsultowany jest przez lekarza anestezjologa celem wykluczenia ewentualnych przeciwwskazań. Przez 24 godziny od podania znieczulenia nie wolno prowadzić pojazdów mechanicznych.

Jak przebiega kolonoskopia?

Na badanie należy zgłosić się około 15-20 minut wcześniej, wziąć ze sobą dowód osobisty (lub inny dokument zawierający numer PESEL), a także dotychczasową dokumentację medyczną. W GOYA Medical pacjent pozostaje pod stałą opieką doświadczonej kadry, która odpowiada na wszelkie pytania i dba o komfort oraz dobre samopoczucie pacjenta.

W celu wykonania kolonoskopii pacjent musi położyć się na boku i podciągnąć kolana do klatki piersiowej – lekarz lub pielęgniarka anestezjologiczna podaje mu znieczulenie, a gdy zacznie ono działać, poprzez odbyt do jelita wprowadzany jest kolonoskop. Badanie trwa od 15 do 30 minut – jest krótsze, gdy ma charakter typowo diagnostyczny, dłuższe – gdy podczas kolonoskopii pobiera się materiał do badań histopatologicznych czy usuwa drobne polipy.

Po badaniu w znieczuleniu pacjent musi pozostać pod obserwacją naszego zespołu do około 2 godziny (czasami czas ten może się wydłużyć). Pacjent opuszcza klinikę w towarzystwie osoby towarzyszącej. Około 2-3 godziny po kolonoskopii można zacząć przyjmować płyny. 

Kolonoskopia – przeciwwskazania i powikłania

Kolonoskopia jest w pewnym stopniu badaniem obciążającym dla pacjenta, dlatego nie przeprowadza się jej u wszystkich. Wśród najczęściej występujących przeciwwskazań znajdują się:

  • zaostrzenia schorzeń zapalnych jelita grubego (np. choroba Leśniowskiego – Crohna i wrzodziejące zapalenie jelita grubego),
  • objawy ostrego zapalenia otrzewnej (np. bardzo silny ból brzucha),
  • nieustabilizowane choroby kardiologiczne (np. choroba niedokrwienna serca) i oddechowe (np. ostra niewydolność oddechowa),
  • zaburzenia krzepnięcia krwi (w przypadku kolonoskopii zabiegowej, np. z wycięciem polipa).

Warto pamiętać jeszcze o ewentualnych powikłaniach po badaniu. Otóż utrzymujące się kilka godzin po kolonoskopii wzdęcia, skurcze oraz wzmożone oddawanie gazów nie są niczym dziwnym – objawy te są spowodowane powietrzem wtłoczonym do jelita podczas badania. Zaniepokoić powinny natomiast takie symptomy, jak ból brzucha, gorączka, nudności czy krwawienie z odbytu – wówczas trzeba niezwłocznie zgłosić się do lekarza. Do możliwych, ale rzadko występujących powikłań kolonoskopii zalicza się perforację jelita lub uszkodzenie błony śluzowej powodujące krwawienie.

Kolonoskopia – jakie choroby pozwala wykryć?

Kolonoskopia jest badaniem o bardzo dużej wartości diagnostycznej. Pozwala ono wykrywać nie tylko zmiany przednowotworowe i nowotwory jelita grubego nawet we wczesnym stadium rozwoju, ale także wiele innych chorób, takich jak:

  • polipy jelita grubego,
  • choroba uchyłkowa jelit,
  • choroba Leśniowskiego – Crohna,
  • wrzodziejące zapalenie jelita,
  • zespół jelita drażliwego,
  • niedokrwistość z niedoboru żelaza o niejasnych przyczynach.

I choć wiele osób uważa kolonoskopię za badanie wstydliwe i bolesne, to należy pamiętać, że to tylko stereotypy – jego głównym celem jest profilaktyka i diagnostyka groźnych dla zdrowia chorób, a dzięki zastosowaniu nowoczesnego znieczulenia dolegliwości można znacznie zminimalizować.

Kolonoskopię – z użyciem nowoczesnego sprzętu, z zachowaniem rygorystycznych zasad sanitarnych – wykonujemy w klinice GOYA Medical. Nasza kadra dba o to, by każdy pacjent czuł się w placówce komfortowo, a badanie przebiega z poszanowaniem godności i intymności pacjenta. 

Na kolonoskopię wykonywaną przez doświadczonych specjalistów przy użyciu nowoczesnego sprzętu zapraszamy do kliniki GOYA Medical.

Umów się na wizytę     >
Jak się przygotować do badania?    >