Przepukliny

Przepuklina pachwinowa

Szacuje się, że przepuklina pachwinowa może występować nawet u 25% populacji, częściej u mężczyzn niż u kobiet. W Goya Medical przepuklinę pachwinową leczymy metodą z wszczepem siatki sposobem Lichtensteina.

Przepuklina pachwinowa to stan, w którym narządy wewnętrzne z jamy brzusznej przemieszczają się przez otwór – zwany wrotami przepukliny – w okolicach pachwiny. Przez wrota wysuwa się fragment otrzewnej, w którym może znajdować się np. jelito cienkie, jelito grube, pęcherz moczowy czy wyrostek robaczkowy. Objawia się to pobolewaniem w okolicach pachwin, zwłaszcza po wypróżnieniu, wysiłku fizycznym czy ataku kaszlu. W takich sytuacjach w pachwinie może być widoczny guzek, który po lekkim naciśnięciu się cofa.

Po zdiagnozowaniu przepukliny istotne jest jak najszybsze podjęcie leczenia – w innym przypadku może ona stanowić zagrożenie zdrowia, a nawet życia. W Goya Medical stosujemy tzw. złoty standard leczenia przepuklin pachwinowych, czyli operacje metodą Lichtensteina. Po wykonaniu cięcia chirurg wypreparowuje worek przepuklinowy, odprowadza go do jamy brzusznej i wzmacnia tylną ścianę kanału pachwinowego materiałem syntetycznym (siatką).

Przepuklina pępkowa

Przepuklina pępkowa to schorzenie spowodowane przemieszczeniem narządów jamy brzusznej – najczęściej otrzewnej oraz jelit – w okolicach pępka. Może ono wystąpić zarówno u dzieci, jak i dorosłych, za każdym razem wymagając specjalistycznego leczenia. Zapraszamy na konsultacje z chirurgami w Goya Medical!

Przepuklina pępkowa przyjmuje postać miękkiego guza (uwypuklenia) wyczuwalnego przez dotyk, a czasami nawet zauważalnego w okolicy pępka. Uwypukleniu przez wrota przepukliny ulega otrzewna ścienna wraz z zawartością, najczęściej jelitami. U dzieci przepuklina pępkowa ma charakter wrodzony, nie daje żadnych dolegliwości i wykazuje skłonności do samoistnego zanikania. U dorosłych przepuklina pępkowa może wywoływać dolegliwości bólowe, przede wszystkim po wysiłku fizycznym, nawet niewielkim.

Przepuklina pępkowa u dorosłych zawsze wymaga leczenia – w innym przypadku może dojść do jej uwięźnięcia, co jest stanem bezpośrednio zagrażającym życiu. W Goya Medical wykonujemy operacje przepukliny pępkowej z użyciem syntetycznych siatek, których zadaniem jest uzupełnienie ubytków powięziowych.

Umów się na wizytę     >