Laseroterapia żylaków EVLT to nowoczesny, małoinwazyjny zabieg polegający na termicznym zamknięciu zmienionych naczyń poprzez emitowaną przez laser energię. Impulsy lasera uszkadzają ściany naczynia, co prowadzi do skrzepnięcia krwi w jego wnętrzu, rozwoju stanu zapalnego oraz obkurczenia żylaka. Zabieg nie wymaga hospitalizacji, jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym, cechuje się wysoką skutecznością i niskim ryzykiem powikłań. Wykonujemy go w naszej klinice GOYA Medical!

Laseroterapia żylaków EVLT to zabieg wykonywany u pacjentów ze zdiagnozowanymi żylakami kończyn dolnych,  niewydolnością zastawek w żyle odpiszczelowej lub żyle odstrzałkowej.

Laseroterapia żylaków EVLT – przygotowanie

Laseroterapia żylaków EVLT nie wymaga bardzo skomplikowanych przygotowań. Podczas kwalifikacji niezbędne jest wykonanie USG Doppler żył kończyn dolnych.

Przed zabiegiem może być również konieczne wykonanie badań laboratoryjnych: morfologię krwi, APPT (ocena układu krzepnięcia), CRP (wykrycie ewentualnych stanów zapalnych).

Zaleca się, by kilka dni przed zabiegiem nie golić nóg, aby nie doszło do uszkodzeń naskórka. Usunięcie owłosienia powinno nastąpić w dniu zabiegu.

Laseroterapia żylaków EVLT – jak przebiega?

Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym, dzięki czemu nie wywołuje u pacjenta dyskomfortu i bólu. Po zdezynfekowaniu skóry pod kontrolą USG do niewydolnej żyły przezskórnie wprowadzany jest jednorazowy światłowód laserowy. Następnie wokół naczynia aplikuje się preparat znieczulający, który dodatkowo chroni okoliczne tkanki przed ekspozycją na energię lasera. Po skontrolowaniu, czy światłowód znajduje się w optymalnej pozycji, laser zaczyna pracę impulsową. Impulsy lasera uszkadzają ściany naczynia, co prowadzi do skrzepnięcia krwi w jego wnętrzu, rozwoju stanu zapalnego oraz obkurczenia żyły. Z każdym kolejnym impulsem światłowód jest systematycznie wyciągany z naczynia, co pozwala zamknąć ją równomiernie na całej długości. Po zakończeniu zabiegu w miejscu nakłucia nakłada się opatrunek, a na całą kończynę – pończochę uciskową.

Laseroterapia żylaków EVLT – rekonwalescencja

Kilkanaście minut po zakończeniu zabiegu pacjent może opuścić klinikę. Zamknięte naczynie z czasem ulega całkowitemu zarośnięciu i zostaje wchłonięte przez organizm. Już drugiego dnia można wrócić do umiarkowanej aktywności fizycznej, do uprawiania sportu – po 2-4 tygodniach. Zgodnie z zaleceniami lekarza, przez około 4 tygodnie po zabiegu należy nosić specjalne pończochy uciskowe.

Oczywiście tak jak w przypadku każdego zabiegu, również po laseroterapii żylaków EVLT mogą pojawić się pewne powikłania, takie jak ból, tkliwość czy krwiak w miejscu wkłucia. Nie są one jednak groźnie i mijają samoistnie.

Osoby zainteresowane zabiegiem w naszej klinice GOYA Medical zapraszamy do kontaktu!

Umów się na wizytę     >